Случвало ли ви се е да почувствате неудържим глад след полунощ? Обикновено по това време ни обзема желание за нещо сладко или тестено. Ако може да е и двете. При всички положения, нощното хранене е навик, който е трудно преодолим.
Всички добре познаваме това среднощно желание за храна, като често се опитваме да излъжем себе си, че единственият начин да се отървем от глада е бързата и тайна консумация на нещо нездравословно. И винаги е едно и също: във време, в което би трябвало да сме отдавна в леглото и да спим дълбоко, намираме добре познатия път към кухнята, обзети от неистов порив за нещо за хапване. Понякога скуката ни подтиква, друг път стрес или временното състояние на инсомния, причинена от продължително взиране в екран, например (независимо какъв – телефон, компютър, телевизор).
Всъщност, това са едни от най-вредните неща, които можете да причините на тялото си – среднощна закуска с нещо нездравословно и взиране в екран преди лягане. Специалисти препоръчват минимум 2 часа преди да заспите, да се опитате да избягвате и двете. Още повече, че невъзможността за бързо заспиване може да резултира в появата на желание за хапване по никое време. Колкото повече си позволяваме среднощна закуска, толкова по-голяма е опасността от развиване на „Синдрома на нощното хранене“. Първоначално този навик ни действа успокояващо, или поне ние си мислим така. В последствие, хапването през малките часове на нощта се превръща във вреден навик и вредите за здравето са многобройни и комплексни. Причината за това е не толкова фактът, че хапваме преди лягане или посред нощ, а какво точно ядем.
Проблемите, свързани със среднощното хранене се коренят на първо място в неправилните хранителни навици като цяло. Така че, съветваме ви да обърнете внимание как, кога и с какво се храните.
Ето един пример: ако вечеряте рано (около 18 – 19 ч.) и си лягате в 23 ч., а на сутринта не закусвате и обядвате чак в 13 – 14 ч., това са 19 часа, в които организмът ви не приема никаква храна. При един подобен режим, със сигурност ще се събудите 1 или 2 часа, след като сте си легнали, и ще почувствате неописуем глад. Тук се намесва личната ви воля – да гладувате или да изядете нещо вредно набързо. Затова специалисти препоръчват да разпределяте храненията си през деня на сравнително равни интервали, за да избегнете момента с престъргване на стомаха. Ето и какво бихме Ви посъветвали ние:
Закусвайте между половин и час и половина след ставане. Това е едно от най-важните хранения за деня, за да сте сити и пълни с енергия и да стартирате ежедневните си задачи благоприятно. Между закуската и обяда задължително трябва да имате някакъв лек снак. FiTTY хапки и FiTTY кето бар са един добър вариант. Те не само ще задоволят желанието ви за нещо сладко, но и ще ви заситят за дълго време.
Обядът трябва да е нито твърде обилен, защото така ще ви се доспи и няма да можете да довършите ангажиментите си, нито твърде оскъден, защото ще огладнеете бързо и ще бъдете предразположени да си позволите нещо нездравословно.
Във вечерята трябва да отсъстват тежки храни – червено месо или бързи въглехидрати, например. Тя трябва да е съставена от достатъчно засищащи продукти, защото времето до следващото основно хранене е най-дълго именно тук – между закуската и вечерята. Добър подбор за вечеря е салата, зеленчукови супи, пилешко месо без кожа, морски дарове и плодове. Този тип храни са леки, обработват се бързо, за да не се затормозява храносмилателната система през нощта и са добър източник на енергия.
Колкото по-необмислен е режимът ви на хранене, толкова по-голям става рискът от появата на желание за среднощно похапване, от което неминуемо следват проблеми със здравето и теглото.
Изследвания доказват, че храненето твърде късно вечер причинява на тялото ви някои неприятни последици:
- Неспокоен сън – храносмилателната система продължава да работи, което може да забави или да възпрепятства достигането до по-дълбока фаза на съня.
- разминаване в ежедневния физиологичен ритъм на организма или с други думи забавяне на метаболизма
- липса на глад сутринта, съответно и на закуска, което изтощава тялото и ни прави непродуктивни
- покачване на телесната маса
Проучвания доказват, че яденето по-късно вечер може да бъде причина за покачване на теглото. По-важното обаче е не кога се храним, а с какво точно. Изследване, проведено в САЩ в началото на десетилетието, доказва съществената разлика не толкова върху това кога се храним, а с какво. Макар че не бива да забравяме, че периодите, в които се храним, също са от съществено значение за нашето здраве. Експериментът е проведен в продължение на 8 седмици сред хора, които имат нормално телосложение предвид своята възраст. Участниците са разделени на 2 групи. Първата от тях следва един и същ хранителен режим за целия период на изследването. Храненията в деня са разделени на 3 основни и 2 междинни между 8 и 19 часа, като е позволен малък снак, при крайна нужда, по-късно вечер, но изискването е храната да е здравословна. Втората група консумира първото си хранене за деня след 12 ч. на обяд и има разрешение да хапва след полунощ, като това били най-често нездравословни храни.
Резултатите показват, че при първата група, участниците успяват да подобрят жизнените си показатели, да загубят излишна телесна маса и да изчистят голямо количество токсини.
При втората част на изследването, втората група има същия начин на хранене, но междинното хапване (дори това след полунощ) е заменено със здравословен десерт, богат на витамини и протеини. След като при първия етап участниците влошават значително жизнените си показатели (инсулин, кръвно налягане, натрупват мазнини и телесна маса), при промяната само на вида снак, резултатите са полюсни. Участниците успяват да подобрят здравословното си състояние, да върнат първоначалното си тегло (дори да ги оптимизират) и видимо да стегнат тялото си.
„Синдром на среднощното хранене“?
Всеки втори човек хапва нещо малко вечер, особено когато вечерята е в по-късен час. Най-често желанието за нещо сладко е психологическо. С други думи, организмът ни по никакъв начин не се нуждае от това хранене. Обикновено сме подтикнати от мисълта за остатъка от шоколадова торта, който сме видели по-рано в хладилника, или кутията с бонбони на масата. Това желание за храна вечер се стимулира и от нашата собствена психика, а именно оправданието пред самите нас, че ако не изядем последното парче кекс точно сега, няма да можем да заспим. Не е задължително, обаче, този вреден навик да прерасне в синдром.
Защото добре знаем колко е трудно наистина да потиснем вътрешния порив за храна, ние от FiTTY ви отправяме малко предизвикателство. Опитайте да замените среднощното хапване с някой от нашите продукти. След месец ще забележите, че се чувствате много по-добре не само вечерта, преди да заспите, но и сутрин. Причината за това е, че продуктите FiTTY са създадени с висококачествени продукти, които не вредят на фигурата или здравето ви. Именно затова, те са подходящи за всяко време на денонощието, дори за среднощните хапвания.